Laser excimerowy to urządzenie emitujące światło o długości fali 308 nm mieszczące się w spektrum promieniowania UVB. Od lat znana jest jego wysoka skuteczność w walce z zapalnymi chorobami skóry. Innowacyjność systemu excimer polega na możliwości naświetlania wyłącznie wybranych, ograniczonych partii skóry objętych stanem chorobowym. Punktowe zastosowanie promieniowania w laserze ekscymerowym znacznie zwiększa profil bezpieczeństwa, redukuje ekspozycję na promieniowanie i znacznie skraca czas leczenia.
Procedura jest całkowicie nieinwazyjna, w trakcie zabiegu pacjent nie odczuwa nawet najmniejszego dyskomfortu. Przed rozpoczęciem terapii określana jest, indywidualnie dla każdej osoby minimalna, bezpieczna, skuteczna dawka promieniowania.
Światło UV 308nm Excimer to jednofazowe światło ekscimerowe wykorzystujące laser XeCl, służy do indukowania apoptozy limfocytów T i poprawy syntezy pigmentu, co okazało się skuteczne w przypadku krótkiego i dokładnego leczenia wielu chorób skóry. Jego pojedyncza długość fali 308 nm jest uważana za najlepszą do leczenia bielactwa i łuszczycy. Jest to również najbardziej skuteczny sposób leczenia bielactwa, łuszczycy, egzemy i innych chorób skóry ze względu na dużą energię, pojedynczą długość fali, doskonałą skuteczność, krótki cykl leczenia i mniej działań niepożądanych ze względu na ograniczenie naświetlania do miejsc chorobowo zmienionych.
Liczne doniesienia naukowe wskazują na jego skuteczność również w terapii atopowego zapalenia skóry, liszaja płaskiego, liszaja twardzinowego, twardziny ograniczonej, ziarniniaka obrączkowatego, ziarniniaka grzybiastego, świerzbiączki guzkowej czy zapalenia mieszków włosowych.
Podczas zabiegu przesuwa się głowicę urządzenia po skórze pacjenta w miejscu występowania ognisk choroby. Samo naświetlanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Sesja trwa zaledwie kilkanaście minut.
Zabieg poprzedzony jest konsultacją ze specjalistą w celu omówienia protokołu leczenia i wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Przeprowadzenie leczenia laserem excimerowym nie wymaga od pacjenta żadnych przygotowań.
Po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie, pieczenie, przebarwienia i hipopigmentacja naświetlanej skóry. Niektórzy pacjenci poddani kuracji zgłaszają również pojawienie się pęcherzy. Jednak ze względu na możliwość punktowego działania i mniejszą liczbę sesji terapeutycznych, laser excimerowy 308 nm jest bezpieczniejszy od alternatywnych metod
Ze względu na możliwość punktowego działania i mniejszą liczbę sesji terapeutycznych, laser excimerowy 308 nm jest bezpieczniejszy od alternatywnych metod.
Pierwszych efektów możemy spodziewać się już po 3-4 sesji.
Terapia bielactwa laserem excimerowym polega na stosowaniu serii 15 – 30 zabiegów, z częstotliwością 2 – 3 naświetleń w tygodniu. Na skutek unieczynnienia limfocytów T taka laseroterapia prowadzi do złagodzenia zmian skórnych na drodze pobudzenia syntezy witaminy D oraz pobudzenia syntezy melaniny w skórze. Dzięki temu obszary skóry bez pigmentu są znacznie mniej widoczne. Na terapię laserem excimerowym najlepiej reagują zmiany bielacze zlokalizowane w okolicy twarzy i szyi, nieco gorzej – na dłoniach i stopach. Pełne efekty w postaci repigmentacji skóry są zauważalne u niemal 90% badanych już po trzech miesiącach fototerapii bielactwa z wykorzystaniem lasera excimerowego.
Kilka informacji na temat terapii laserem excimerowym:
*Badania kliniczne potwierdzają całkowitą repigmentację zmian na twarzy, dekolcie, torsie, plecach (100% repigmentacja). Najtrudniejsze do repigmentacji są dłonie oraz stopy (skuteczność na poziomie 50%).
Terapia łuszczycy laserem excimerowym ogranicza się do zmian o umiarkowanym zasięgu. Taka terapia celowana nie znajduje zastosowania w przypadku całego ciała. Na światło lasera excimerowego najlepiej reagują zmiany zlokalizowane na owłosionej skórze głowy, uszach, pachach, pachwinach, a także trudne do zniwelowania zmiany na łokciach, kolanach, podudziach i kostkach. Emitowanie światła o długości 308 nm powoduje częściową remisję lub całkowite ustąpienie zmian łuszczycowych, co wyrażane jest znaczącym zmniejszeniem wskaźnika PASI. Zalecane jest wykonanie serii około 6 – 18 zabiegów z częstotliwością 2 zabiegów tygodniowo.
Zaletą stosowania lasera excimerowego jest wysoka skuteczność w terapii zmian skórnych, zminimalizowanie ryzyka poparzeń a także redukcja bólu towarzyszącego naświetlaniu. Ponadto laser excimerowy daje możliwość precyzyjnego kontrolowania dawki naświetlenia, co zapewnia ogromną wydajność a zarazem bezpieczeństwo stosowania.
LASER EXCIMEROWY | Cena |
---|---|
Łysienie plackowate | od 130 PLN |
Bielactwo, egzema, łuszczyca, azs (atopowe zapalenie skóry) | od 100 PLN |
Konsultacja w celu ustalenia ceny zabiegu | bezpłatnie |